Srazit zvěř na dálnici? Na D4 žádná výjimka

15. 2. 2020

Možná se podvědomě vyhýbáte silnicím nižších tříd, jakmile se setmí. Jenže srazit divoce žijící zvířata můžete i na dálnici. Jak ukazují statistiky, na D4 to není rozhodně žádná vzácná náhoda. Počet srážek se zvěří hlášených policii navíc každoročně roste. Většinou se posádka auta zraní jen lehce nebo vůbec. Ovšem ve voze už se nejspíš nesvezete.

Podle analýzy společnosti BESIP ze srpna letošního roku nahlásili řidiči v roce 2018 téměř 13 tisíc srážek se zvěří, a za prvních sedm měsíců letošního roku už to bylo 8500 případů. Pro představu v roce 2008 to byly

zhruba tři tisíce. Počet navíc každoročně roste.

Nejčastěji k nehodám dochází za tmy v místech s vyšším porostem. Jak srážce předejít? Rady jsou jen základní - upravit rychlost, věnovat se řízení a počítat s tím, že zvěř se kolem silnic pohybuje, většinou ve skupinách. Když už je srážka nevyhnutelná, volte raději čelní náraz. Deformační zóny zajistí, že škody zůstanou zejména hmotné. A na straně zvířat, samozřejmě.

Svou zkušenost s nepříjemnou srážkou má z letošního října i řidič Jakub. “Najednou jsem viděl daňka, pak už

si pamatuju jen ticho, tmu a smrad,” popisuje nehodu. Jeho BMW bylo na odpis a nepřežil ani 150kilový daněk. On sám byl v pořádku. “Stalo se to ve dvě hodiny ráno zhruba na 10,5 km za nájezdem z Jíloviště, v tom místě, kde nejsou svodidla. Podle policie jsem byl ten večer třetí,” říká.

Na www.srazenazver.cz se můžete podívat i na konkrétní místa v okolí. Na mapě jsou vyznačené i druhy sražených zvířat. Na D4 v úseku od Cukráku po Mníšek pod Brdy jsou to nejčastěji srnec obecný a prase divoké.

Skip to content