Začalo to nápadem srovnat nevyužívanou louku, aby se tam dalo aspoň si kopnout. Skončilo to volnočasovým areálem s prostorem pro malé sportovce, jejich rodiče i nejmenší sourozence a celý projekt rozhodně není u konce. Zájem o novou možnost pohybu zatím jen pro děti je obrovská: klub Sportuj pod Brdy má už na dvě stovky členů. “Každý, kdo se nad situací v Řitce zamyslí, musí dojít k závěru, že tu bylo nutné sport, kulturu a volnočasové aktivity podpořit,” říká Jiří Hrdlička, muž, který celou akci rozjel i dotoval, když finance chyběly.
Původní odhad rozpočtu byl pouhých 90 tisíc, ve skutečnosti ale současná podoba areálu stála mnohem víc: téměř 1 750 000 Kč. “Můj první odhad byl velmi podhodnocený. Jen za zemní práce se utratilo více než 150 000 Kč. Celkové náklady spojené s první fází byly 380 000 Kč, z čehož se podařilo vybrat úžasných 260 000 Kč od občanů a firem. Patří jim obrovský dík,” vypočítává otec celého nápadu a zároveň jeden z trenérů SK Sportuj pod Brdy Jirka Hrdlička. Podařilo se získat také příspěvek Nadace ČEZ na bezpečné hliníkové branky, ale stejně bylo nutné doplatit i něco z kasy sportovního klubu.
Jak už to tak bývá, když se do něčeho kopne, objeví se další a další nutnosti. Jednou z podmínek sousedů kolem hřiště bylo i vybudování toalet. “Jeden z místních občanů žádal, hlavně ať vybuduji toalety, protože mu děti i dospělí z hřiště, které provozuje naše obec, chodí vykonávat malou potřebu na plot. Při stavbě jsem měl spoustu času pozorovat okolí areálu a pán měl absolutní pravdu. Vybudování toalet se stalo prioritou. S tím spojené napojení na kanalizaci, vodu a elektřinu dalo prostor dalším věcem,” směje se trenér a doplňuje: “Pak už to šlo velmi rychle. Když je tu toaleta, tak si tu někdo dá třeba pití - postavím malé bistro. Když si dá pití, tak kam si sedne? Postavím prostor pro sezení. Když bude na hřišti SK Sportuj pod Brdy, tak kde budou ostatní? Na trampolíně. Co když nám nebude tráva stačit? Postavíme dráhu, další hřiště, doskočiště, sektory,...”
Z původního plácku na kopání vznikl plán na Volnočasový areál Řitka, který by se měl časem stát prostorem nejen pro sport, ale i pro kulturu a společenské dění. Poloha ve středu obce je ideální, ale jsou s ní spojené i obavy sousedů. “Snažíme se problémy minimalizovat a řešit je, ale nejde to jako mávnutím proutku. Druhá fáze bude pravděpodobně nekonečná s ohledem na stále nové a nové nápady a potřeby našich zákazníků. Nejbližším cílem celého areálu je opravit travnatou plochu, uklidit stopy stavby z okolí, vylepšit vzhled areálu zvenčí, dodělat spodní multifunkční hřiště, pokusit se zajistit dotaci na umělý povrch, více vybavit a zabezpečit dětskou zónu, dotáhnout realizaci stálé elektrické přípojky a v neposlední řadě dotáhnout do závěrečného stavu stavební řízení,” vypočítává Jirka Hrdlička.
Jak se SK Sportuj pod Brdy na hřišti funguje? “Drobné komplikace tu máme s obcí a pár spoluobčany, ale věřím, že se nám vše podaří vyřešit nějakým kompromisem. Celkově se nám však funguje skvěle, a když koukám na fotky, co bylo před dvěma lety a před rokem, tak je to úžasný posun. Náš klub si vytvořil vlastní sportovní areál, kde může trénovat, setkávat se, relaxovat nebo si prostě jen ‘pokecat’ s přáteli u něčeho dobrého k jídlu či pití. Plánujeme pořádat sportovní a kulturní akce stejně jako loni. Jejich návštěvnost byla nad očekávání a díky útratě v našem bistru získáváme další finance na rozvoj areálu,” prozrazuje trenér Jirka.
Na hřišti byly děti vidět i přes zimu - sportovní klub jednak nesehnal vhodné místo, kam by se vešly všichni jeho chovanci v časech, na které jsou rodiče zvyklí, jednak po zkušenosti s covidem dal přednost venkovní aktivitě. “Pohyb venku i v zimě naprosto jednoznačně zvyšuje celkovou imunitu dětí a to bylo potřeba s covidem více než kdy jindy. Tréninky jsme si užili, vytvořilo se skvělé jádro dětí a rodičů, kteří chodí naprosto pravidelně, posouvají se dál a berou trénink i docházku jako běžnou a chtěnou část svého života,” chválí si Jiří Hrdlička. Přesto trenéry mrzí, že téměř polovinu dětí rodiče během zimy na tréninky nevozili. “Letošní zima byla pro naše tréninky naprosto úžasná, sice jsme chtěli více blbnout na sněhu, ale počasí nám i tak vyhovovalo, protože nebylo nijak extrémní,” říká.
Zbývá už jen zeptat se, kdy se na hřiště podívají i dospělí. “Zatím spíš jen jako doprovod a parťáci dětí na různé hry. Dospěláci posedí v bistru a koukají se jak ratolesti řádí. To byl i náš cíl. Na fotbal dospělých terén není ještě kvůli nerovnostem vhodný. V roce 2021 ale proběhl jeden turnaj ve fotbalu 5 + 1, kde se utkala mužstva z okolních obcí, a tento turnaj chceme uspořádat znovu,” slibuje hlavní organizátor Jirka.