Kulturní tipy do přírody i obýváku

28. 10. 2020

Pohodové procházky pro starší a pokročilé

Naučná stezka Medník

Obnovená trasa jedné z nejstarších naučných stezek Česka vede z větší části chráněným územím Medníku. Prostřednictvím 14 zastavení blíže poznáte místní bučiny, jejich význam i zde žijící živočichy, dozvíte se zajímavosti z geologie, stavby železniční trati Posázavského pacifiku, z historie vodáctví i trampingu.

Délka: 6,1 km

Mapa: https://mapy.cz/s/lekekedufe

Foto: web obce Hradištko

http://hradistko.cz/wp-content/uploads/2017/03/Nau%C4%8Dn%C3%A1-stezka-Medn%C3%ADk-2fotky.pdf

Replika 1. trasy KČT

První turistická trasa, značená Klubem českých turistů, vznikla 11. května 1889 a vedla ze Štěchovic ke Svatojánským proudům. Po 125 letech bylo toto značení obnoveno. Trasa je vyznačena historickou turistickou značkou s širším červeným prostředním pruhem a dvěma bílými krajními pruhy. Cestou potkáte repliky dřevěných historických turistických směrovek a vývěsné turistické panely s informacemi o původní trase.

Délka:   2,1 km

Mapa: https://mapy.cz/s/popepomamu

Foto: Turistickygurman.cz

…a něco náročnějšího pro ty mladší a zdatnější

Naučná stezka Svatojanské proudy

Trasa stezky vede skalnatým údolím Vltavy, úsekem, kde se vyskytovaly Svatojánské proudy. 15 zastavení vás seznámí s faunou a flórou, geologickou stavbou vltavského kaňonu, voroplavbou nebo osadou Ztracenka, která hrála významnou roli v historii českého trampingu. Skalní pěšina mezi Štěchovicemi a Třebenicemi určitě není vhodná pro menší děti, kočárky ani psy, ale nabízí opravdu jedinečné výhledy do kaňonu Vltavy. Pro návrat do výchozího bodu lze použít červeně značenou repliku první trasy Klubu českých turistů (viz výše).

Délka: 9 km

Mapa: https://mapy.cz/s/matarecetu

Foto: Turistickygurman.cz

Naučná stezka Drbákov – Albertovy skály (Slapy)

Velká část trasy vede členitým terénem po úzkých stezkách se schůdky a skalními římsami opatřenými řetězy, které vznikly v příkrém skalním srázu nad hladinou přehrady. Odměnou jsou ale nádherné výhledy do údolí. Trasa má 11 zastavení, která vás seznámí se zajímavostmi, historií nebo přírodními poměry území.

Délka:   6,2 km

Mapa: https://mapy.cz/s/juruvusama

Foto: Holkanatripu.cz

Naučná stezka Zlaté Psí hory

Naučná stezka vám přiblíží jedno z největších známých ložisek zlata v Evropě. Seznámíte se s historií dolování zlata nebo geologickým složením ložiska. Trasa je značena zelenobílou značkou s písmenem Z, ale značení není udržované, takže doporučujeme vybavit se předem mapou, která vám pomůže překonat neznačené úseky. V rámci výletu určitě vylezte na rozhlednu na Veselém vrchu u obce Mokrsko (do konce října je otevřena o víkendech a svátcích od 11 do 16 hodin). Pohled na slapskou přehradu a Brdy z výšky 25 metrů stojí za ten výšlap 137 schodů.

Délka:   6,6 km

Mapa: https://mapy.cz/s/cocutopada

Foto: Rozhledny-cr.wz.cz

Pro siestu po výletě nebo pro deštivé dny

Ty nejlepší opery z gauče a zdarma

Už na jaře začala Metropolitní opera v New Yorku (MET) každý večer vysílat jeden ze záznamů představení, která má v archivech. Za normálních okolností se tato představení přenášela živě z opery do kinosálů po celém světě, takže jste mohli vidět hvězdy světové operní scény i v Praze. Současná situace donutila newyorskou MET úplně zavřít na celou letošní sezónu, ale vedení opery se rozhodlo zpřístupnit svůj bohatý videoarchiv jako předplacenou službu veřejnosti a vybrané kusy zpřístupnit dokonce zdarma. Každý den jeden. Letos máte tedy jedinečnou šanci vidět a slyšet hvězdy, jako je Renée Fleming, Jonas Kaufmann nebo Anna Netrebko, ve slavných operách od Mozarta, Wagnera, Pucciniho nebo Donizettiho zdarma a přímo ze svého obýváku. Kompletní záznamy oper na webu www.metopera.org objevují denně vždy v 00:30 našeho času a sledovat je můžete po dobu následujících 20 hodin.

Foto: MetOpera.org

Večerníčky pro dospělé aneb DOBROU!

Herci libereckého Divadla F. X. Šaldy, které bylo na jaře zavřené, nelenili a načetli celkem 30 více či méně krátkých povídek a úryvků ze svých oblíbených knih od Karla Poláčka, Jaroslava Haška, Stephena Leacocka či Arthura Conana Doyla. Video nahrávky jsou nyní dostupné na YouTube kanálu divadla. Celé pásmo je nazváno DOBROU! a divadlo jej prezentuje jako večerníčky pro dospělé. Poslouchat je ale můžete i při podzimním úklidu nebo dekorování adventního věnce.

Foto: YouTube.com

Naučte se něco, co ještě neumíte!

Dlouhé podzimní večery, vleklou chřipku nebo případnou karanténu lze využít i k tomu, aby se člověk naučil něco, co vždycky chtěl, ale prostě na to nebyl čas. Na internetu je k dispozici spousta videokurzů všeho možného, většina je zpoplatněna, ale některé jsou k dispozici zdarma například jako ochutnávka. Jednou ze stránek, která nabízí nepřeberné množství videokurzů od českých lektorů, jsou Kurzy pro radost (www.kurzyproradost.cz). Naučte se paličkovat, hrát na kytaru, malovat portréty nebo si třeba zacvičte s trenérkou. Prostě si zkuste najít něco, co by vás bavilo. Registrace a ukázková hodina je zdarma.

Foto: Kurzyproradost.cz

Skip to content