Asi jste již slyšeli řadu spekulací o ekologičnosti vánočních stromků. Názor má kdekdo a ledajaký. Podíváme se na vánoční stromky zblízka. Je lepší ten živý nebo umělý, který poslouží řadu let?
Pokud zvažujete koupit umělý stromeček jako údajně ekologickou variantu, dovolila bych si podotknout, že tento stromek se vyrábí z ropy, určitě ne v ČR a tudíž, než doputuje k Vám domů, jeho uhlíková stopa je velká. Aby se tento stromek ekologickým stal, alespoň na oko, měli byste ho mít doma nejméně 10 let. I déle. Náklady na jeho ekologickou likvidaci však také nejsou malé.
Voňavý přírodní stromeček je opravdu ekologičtější. Proč? Vždyť se kácí strom, který by tu mohl být ještě velmi dlouhou dobu, pomáhal by průsaku vody do podzemí, fixoval by CO2 a podobné argumenty. Jenže jako vánoční stromky se většinou dají koupit stromky z prořezávek lesů, které se v hospodářských lesích dělají pravidelně. Tyto prořezávky se dělají proto, aby se eliminovalo nahuštění náletů, pokud je u sebe více stromů, soutěží pak tyto stromy o světlo a rychle rostou. Jsou tenké a náchylné k poškození větrem, sněhem a na škůdce. Prořezávky se tedy dělají pro zesílení stromů okolních, a právě takto získaný vánoční strom je ideální.
Další variantou přírodního stromu je jeho získání z rekultivovaných ploch, které díky malému množství živin rostou pomalu. Tyto stromy jsou těženy, vytěžené plochy opět osazeny a tento proces se opakuje tak dlouho, než dané místo nezíská z opadu listí a jehličí dostatečné množství živin, pak je na těchto plochách ponechán stabilní porost.
Získat je možné stromek z plantáží, jde o stromky, které jsou od začátku pěstovány pro tyto účely. Stromky v těchto plantážích se chovají jako počínající les, poskytují volně žijící zvěři úkryt apod. Jediným problémem je, pokud se při jejich kultivaci využívají postřiky pro zpomalování růstu, zahuštění koruny a dále k odstranění vysoké trávy v okolí. To však není podmínkou a dají se koupit i stromky z nechemizované produkce.
V poslední době je novinkou zakoupení stromku v květináči. Tato forma je ideální, pokud koupíte dobře. Po otužování stromku jej můžete po Vánocích postupně vrátit ven a uchovat jej s patřičnou péčí do dalších let, nebo je v přírodě vhodně vysadit. Stává se však, že stromek, který si takto zakoupíte, většinou větší velikosti, nevyrostl v květináči, ale rostl nedávno na plantáži. Byl vyryt a usekly se mu kořeny a následně byl vsazen do květináče. Takto ošetřený stromek vám již většinou do dalších Vánoc nepřežije, jelikož má poškozený kořenový systém. Toto se ale při koupi dá zjistit.
Stromek v květináči si můžete na budoucí Vánoce vypěstovat sami, sehnat si pěknou sazenici stromu, který máte oblíbený. Zasadit ho do květináče a pilně se o něj starat. Musíte ho samozřejmě přesazovat a zalévat, časem se dočkáte vhodného vzrůstu. V zimě před přenesením takového stromku ze zimy do vytopeného domu, je třeba stromek zvykat na změnu teploty. Je vhodné postupné přenášení do více vytopených částí domu. A po Vánocích zase naopak - z tepla postupně pěkně zvykat zase na zimu.
Úvodní foto: Karolina Grabowska - Pexels.com