Každý z nás by si přál krásný zelený anglický trávník. Nikde žádné plevele, jako například smetanka lékařská či jitrocel kopinatý, jen krásný trávník. Tato souvislá zelená plocha bude krásná pro nás a naši sousedé nám ji budou obdivovat, ale má vůbec nějaký užitek pro hmyz nebo ptactvo? Pomáhá nám tento trávník bojovat se suchem?
Bez pravidelného zavlažování anglický trávník velice rychle uschne. Kromě estetické uhlazenosti a sportovních kratochvil v aktivních rodinách vlastně nemá pro zahradu žádný význam. Kvůli nedostatku vody i díky rostoucí zálibě Čechů v zahradničení nebo včelaření se vrací na zahrady klasická květnatá louka, kterou někteří z nás znají z dětství – louka plná nejrůznějších lučních květin a trav.
Květnatá louky na vaší zahradě bude obrovským přínosem nejen esteticky, ale hlavně bude mít obrovský vliv na biodiverzitu ve vašem okolí. Přiláká ptactvo a hlavně hmyz, který dnes často nemá díky dokonalým trávníkům žádná přirozená útočiště. Výhodou květnaté louky je také snadná údržba – seká se pouze dvakrát do roka a nepotřebuje závlahu jako trávník anglický. Budete moci obdivovat krásné zbarvení květin, které vám vyrostou prakticky bez námahy.
Nemusíte nechat zarůst celý pozemek. Jednoduše květům vyhraďte část, kterou denně nevyužíváte nebo si založte květnatý záhon. Ideální pro zakládání je jaro nebo podzim. Vybranou plochu je potřeba zrýt a vytrhat veškerý plevel. V obchodech je běžně dostupná luční směs. Stačí rozhodit osivo, přikrýt semínka zeminou a zalít. Nebuďte zklamaní, když vám toho příliš nevyroste. První rok se vše vysemení a druhým rokem budete mít plnohodnotný záhon plný květin a různých druhů hmyzu.